Одржана 1. Међународна Конференција

Први дан прве Међународне конференције „Васпитање и образовање предшколског детета у контексту стратегије одрживог развоја“ је био организован у 3 сесије. У пленарном делу било је 17 излагача.

Скупу су се обратили:

• Помоћник председника Општине Нови Београд;
  • Градски Секретар за дечију заштиту;
  • Председник програмског одбора проф. др Жарко Требјешанин;
  • Представник Скупштине Србије из Одбора за права детета;
  • Председници струковних удружења;
  • Организатор Конференције, директор ПУ „11. април“ г-ђа Маја Стефановић.

У другој сесији излагачи су били из институција које представљају помоћ и подршку детету и породици и веома су важни сарадници предшколских установа:

• Саветовалиште за брак и породицу;
  • Српски комитет за безбедност саобраћаја;
  • Невладин сектор;
  • Минстарство за рад и социјалну политику;
  • Стручни сарадници који су кроз конкретне акције приказали савремени приступ детету и облике интерактивне сарадње са родитељима;
  • Презентована су и искуства са првог кампа Кругова пријатељства одржаног у Бару, јула 2010.;
  • Представљени су пројекти који говоре о стању и перспективама грађанског образовања и васпитања у Босни и Херцеговини.

У трећој сесији приказани су примери добре праксе кроз 15 излагања представника Београда, Србије, Региона (Црне Горе, Хрватске, Босне и Херцеговине, Македоније, Републике Српске из Босне и Херцеговине).

Издвојиле су се три тематске целине:

• „Инклузивно образовање“ (деца из маргинализованих група, деца са сметњама у развоју и даровита деца);
  • „Развој еколошке свести на најранијем узрасту“;
  • „Неговање традиционалних и културних вредности“.

Другог дана конференције одржан је округли сто на коме је скуп поздравио и истакао важност његовог одржавања министар просвете Републике Србије проф. др Жарко Обрадовић. Министар је том приликом изразио задовољство напретком предшколске делатности  и чињеницом да је предшколска установа „11.април“ ставивши дете у контекст одрживог развоја и окупивши колеге из читаве Србије и региона, допринела побољшању квалитета васпитно образовног рада и још једном доказала да на најбољи начин брине о деци.

На исти начин своје импресије о скупу и његовој важности за даље унапређивање бриге о деци у читавој регији изнела је и госпођа Милијана Милидраг, представница Министарства просвете и науке Републике Црне Горе.

После пленарног дела, рад у оквиру округлог стола наставио се кроз интерактивне дискусије учесника у оквиру тема:

• „Потенцијали и препоруке за имплементацију инклузивних програма у вртићу – очекивања,реалне могучности и евентуалне тешкоће“;
  • „Од неопходности до иновације – стратегије препознавања и подршке развоја специфичних талената предшколске деце“;
  • „Предшколско образовање као фактор умрежавања и комуникације градова Региона – бенефити за професионалце и децу као циљну групу“.

Заједнички закључци свих излагача били су следећи:

• Потреба за повезивањем и умрежавањем државних институција и институција које се баве децом у земљи и региону;
  • Значај раног васпитања и образовања као и важност перманентног стручног усавршавања предшколских радника;
  • Суштина одрживог развоја је улагање у дете као појединца, члана породице и друштва;
  • Одрасли су одговорни за будућност деце како на плану васпитно образовног рада тако и на плану безбедности;
  • Толеранција, слобода,  права и уважавање различитости су вредности савременог друштва које се морају инплементирати од најранијег узраста.

Конференција је званично затворена обраћањем организатора, директора предшколске установе „11.април“ г-ђе Маје Стефановић.