1951. године почеле су са радом прве јаслице, тада на територији X реона Града Београда. На левој обали реке Саве, некадашња мала насеља настала на мочварном тлу, израсла су у модеран Град са стамбеним блоковима повезаним великим саобраћајницама у којима живе и раде многе породице. Заједно са градом који је растао, расли су и новобеоградски вртићи, места одрастања и сусретања са вршњацима, организованом негом, бригом и учењем најмлађих становника Новог Београда.

Прве јаслице на Новом Београду, према историјским изворима, почеле су са радом 1951. године, а у наредним годинама уз помоћ Народног одбора Оштине Нови Београд 1. септембра 1952. године отворен је први вртић у Улици Сремских одреда 5. У првом забавишту, како се тада звало, било је уписано 18 деце. Са децом су се читале приче и бајке, деца су се често играла на зеленим површинама које су се тада налазиле на простору данашње Улице Париске комуне, обилазила су оближње брдо, простор где се сада налази Студентски град и играла се на слободној површини између јабланова. Убрзаним развојем града, расте потреба за збрињавањем већег вроја деце и повећава се број вртића.1978. године основана је нова радна организација, Дечји вртић „11. април“ а сви вртићи Новог Београда обједињени су 1993. године под данашњим називом Предшколкса установа „11. април“.

Данас, новобеоградски вртићи представљају средишта живота и одрастања деце и породице. Готово сваки блок на Новом Београду има свој вртић. Кроз заједничко одрастање се повезујемо, учимо једни од других, стичемо пријатељства, усвајамо вредности културе и заједнице и развијамо пројекте кроз које откривамо и сазнајемо. Данас је у новобеоградске вртиће уписано око 8000 деце у 40 објеката у којима ради око 1300 запослених.

Расли смо, мењали се и развијали, а кроз све ове године провлачи се заједничка нит уткана у животе свих нас, а то је заједништво кроз које подржавамо једни друге на путу одрастања, наш Нови Београд који нас све окупља и игра кроз коју откривамо свет око себе и упознајемо стварност.

Луткалиште 2026. радост игре и снага заједништва

У среду 29. априла 2026. године у Дому културе Студентски град одржано је XVII Луткалиште, традиционална манифестација Предшколске установе „11. април“. Аутентичан дечји драмски израз проистекао из  игре деце и васпитача прерастао је у својеврстан културни догађај Новог Београда који је окупио децу, запослене, родитеље и локалну заједницу. На позоришној сцени смењивали су се мали новобеоградски драмски уметници који су кроз 14 својих и 4 гостујуће представе својом игром освојили пажњу публике у препуној сали Дома културе Студентски град. Целокупном утиску допринели су поред драмских заплета које су осмислила деца и сцена и костими које су припремала деца и родитељи,

Овом манифесатцијом свечано је обележено 75 година од оснивања Предшколске установе  „11. април“. Директор Установе Данијела Ђого, захвалила се првенствено деци и запосленима на посвећеном раду и уложеном труду током припреме овог величанственог догађаја.  Након осврта на досадашњи рад Установе директорка се посебно захвалила присутним гостима, нашим комшијама, деци из Основне школе Нови Београд, као и другарима из ПУ „Чика Јова Змај“, и ПУ „Раковица“, представницима  надлежног Министарства просвете и Школске управе, секретарки Секретаријата за образовање и дечју заштиту г-ђи Александри Чамагић. Посебна захвалност председници ГО Нови Београд г-ђи Ивани Николић и њеном тиму који свакодневно ослушкује потребе Предшколске установе и свесрдно подржава рад на унапређивању услова боравка деце и рада запослених у вртићима Новог Београда. Посебна захвалност директору Arena Chanels Group  г. Небојши Жугићу на огромној подршци установи и обезбеђивању средстава за унапређивања рада са децом у вртићима и формирање сензорних соба за подшку деци са сметњама у развоју, као и обнављању ресурса вртића за спортске активности деце. Захвалност на успешној сарадњи представницима Завода за унапређивање образовања и васпитања, професорима Учитељског факултета у Београду,  директорима основних школа и предшколских установа, затим нашим пријетељима и великим донаторима – Нафтној индустрији Србије, Млекари Уб, као и домаћинима из Културног центра Студентски град, представницима локалне заједнице