АДАПТАЦИЈА

Прилагођавање детата на живот у вртићу

Пре првог дана у вртићу:

• Посетите са дететом вртић.
  • Упознајте се са васпитачима простором и распоредом дневних активности.
  • Причајте о вртићу уз осмех и истичите позитивне стране – дружење, игра, одрастање…
  • Обавестите васпитача о неким важним стварима о детету, значајним за његов боравак у вртићу (навике, здравствено стање, особености…).
  • Обавите потребне лекарске прегледе.
  • Испланирајте слободно време неопходно за добро превазилажење периода адаптације.
  • Информишите се о правима и обавезама родитеља и Установе (пано за родитеље, уговор).

Први дан у вртићу:

• Обезбедите довољно времена, стрпљења.
  • Пођите у вртић са добрим расположењем и очекивањима. Дозволите детету да понесе омиљену играчку.
  • Избегавајте ужурбаност и нестрпљење, као и дуго одвајање. Ситуација одвајања од детета узнемирава и родитеље (страх, неповерење, узнемиреност), и њихово понашање може утицати на ток адаптације детета.
  • Немојте давати лажна обећања.
  • Будите благи, смирени, не одуговлачите тренутак одвајања.
  • Поштујте распоред и организацију вртића јер ће тако и Вашем детету бити лакше да се уклопи у живот колектива.
  • Питајте васпитаче и стручне сараднике за савет.

Током првог и следећих дана:

Moжете очекивати:

• Да Ваше дете плаче више него обично.
  • Да одбија да спава.
  • Да је раздражљиво.

Не брините! Можете учинити још и ово:

• Имајте у виду да се дете лакше адаптира када и Ви сами прихватите његово одвајање од Вас.
  • Наградите одобравањем, похвалом његов боравак у вртићу без суза и протеста.
  • Обуците дете прикладно за игру.

Како деца реагују на прво одвајање:

• Осетљивост детета на одвајање од родитеља највећа је на узрасту до три године.
  • Нормално је да дете одвајање од родитеља доживљава као непријатност и напуштање, и да на то бурно реагује.
  • Свако дете се различито адаптира на вртић. Период прилагођавања може трајати и више недеља, па и месеци. Нормалне су промене расположења, апетита, сна и здравственог стања.

Доласком у колектив настају велике промене у животу детета и целе породице. Прилагођавање новим условима живота (одвајање од родитеља, нове одрасле особе, нова деца, нови простор, другачија храна, другачији ритам дана…) изазива низ психофизичких реакција које називано адаптацијом.

Жеља нам је да заједно са Вама, Вашем ДЕТЕТУ обезбедимо добро прилагођавање на колектив!